“Zlaté české ručičky” aneb pracovní stáž našich žáků v Budapešti

logosbeneficaireserasmusleft cs

Název projektu: ODBORNÁ PRAXE ŽÁKŮ V MAĎARSKU

Program: Erasmus+

Číslo projektu: 2018-1-CZ01-KA102-047089

Termín praxe: 29. 4. – 17. 5. 2019

Obory: STROJÍRENSTVÍ, MECHANIK SEŘIZOVAČ, OBRÁBĚČ KOVŮ, OBCHODNÍ AKADEMIE

 

Dne 18. 5. 2019 v odpoledních hodinách dorazil před budovu naší školy autobus s 20 nadšenými účastníky stáže, kteří se vrátili z hlavního města Maďarska. V Budapešti tito vybraní žáci strávili společně tři týdnypod vedením doprovázejících pedagogů Mgr. Zuzany Jančíkové a Mgr. Jozefa Srňana. Pobyt v zahraničí studentivyplnili nejen prací ve firmách, ale i poznáváním krásné maďarské metropole, výlety a získáváním zážitků, na které se nezapomíná.


Díky skutečnosti, že naše škola získala grant Evropské Unie a s ním možnost zapojit se do projektu Erasmus +, dostalo 20 mladých lidí z oborů Obráběč kovů, Mechanik seřizovač, Strojírenství a Obchodní akademie příležitost vycestovat na 3 týdny do zahraničí, zúročit dovednosti získané v praktickém vyučování a komunikovat anglicky v každodenních situacích.

V neděli 28.4. 2019, kdy pečlivě vybraní účastníci stáže plni očekávání nastupovali do autobusu, měli již za sebou vstupní testy z angličtiny a také celodenní přípravný seminář. Během něj dostali žáci podrobné informace o průběhu stáže, ubytování, nabízených firmách a také absolvovali pohovor v anglickém jazyce o svých praktických dovednostech, aby pak mohli být co nejvhodněji zařazeni do firem.


Po příjezdu do Budapešti jsme se ubytovali v apartmánovém domě Duna, situovaném prakticky v samém srdci města, u impozantní Baziliky sv. Štěpána. Polohou našeho ubytování jsme byli všichni nadšení, jelikož jsme byli neustále v centru dění, blízko památek, kousek od Dunaje a s vynikajícím přístupem k metru a všem prostředkům MHD. Také nás po příjezdu mile překvapila restaurace Oktogon, ve které jsme měli večeřet po celou dobu pobytu – byla řešena bufetovým stylem, každý si vybral, na co měl chuť, a také na velikost porcí se vůbec nehledělo.

V pondělí 29. 4. už stáž začala doopravdy – skupinky žáků i s doprovázejícími pedagogy se představili ve firmách, ve kterých pak měli po 3 týdny uplatňovat to, co se naučili během praxe ve škole. Takže i my, jejich učitelé, jsme měli možnost vidět, v jakých podmínkách budou naši svěřenci pracovat 6 - 8 hodin denně a jak byli uvítáni svými budoucími šéfy a kolegy. A nutno přiznat, že většina firem na nás udělala opravdu dobrý dojem – zaměstnavatelé byli vstřícní, příjemní a ochotní vzít mezi sebe nové mladé kolegy, zaučit je a dohlížet na ně. Studenti oboru Obchodní akademie nastoupili do firmy DHL, kde bylo potřeba komunikovat v angličtině na vyšší úrovni, zatímco strojaři, mechanici a obráběči pracovali na frézách, soustruzích, CNC strojích, nebo svařovali ve strojírenských firmách a dílnách. Dojíždět samostatně na pracoviště již od druhého pracovního dne očividně nedělalo nikomu problém, nikdo se neztratil a přehledný systém budapešťské MHD měli za chvilku„všichni v krvi“.

Pobyt v krásné metropoli na Dunaji však nebyl pouze o práci. Ta sice žákům vyplňovala většinu času, ale každodenní podvečery a víkendy patřily zábavě, výletům a kulturním akcím. V rámci projektu jsme si mohli vybrat z bohaté nabídky kulturních programů a zúčastnit se dvou, které nás nejvíc oslovily a které byly hrazeny z projektu. Jednohlasně zvítězilo Tropicarium – podmořský svět plný tropických rybiček, žraloků, medúz, rejnoků - které jsme si mohli i pohladit –a jiné pestré fauny, která se nám proháněla nad hlavami v  „podmořském“ tunelu a obřích akváriích. Abychom však jen pasivně nekoukali na to, jak si jiní plavou, vybrali jsme si jako druhou volnočasovou aktivitu návštěvu AquaWorldu s termální vodou. Kromě atraktivního interiéru ve stylu „Mayské město v džungli“, množství tobogánů, vířivek a „příbojových vln na pláži“ jsme si také mohli vyzkoušet 8 různých druhů saun – klasickou finskou, ruskou, aromaterapeutickou nebo světelnou, ale také ledovou komoru, kde jsme se v -5°C mohli zchladit masáží ledovými krystalky.

Naše zážitky tímto samozřejmě nekončily, jelikož je Budapešť krásné město plné nádherných památek a je v něm stále co objevovat, vyplnili jsme všechny volné chvíle právě jejich poznáváním. Na půvabném Markétině ostrově jsme viděli zpívající fontánu, která potěší oko nejen za dne, ale i po setmění, prošli jsme se po nádvoří monumentálního Budínského hradu a přilehlé Rybářské bašty, obdivovali jsme novogotickou budovu Parlamentu shlížející na Dunaj, nebo se pokochali pohledem na město z ptačí perspektivy Budapešťského Oka.

Zážitků jsme zkrátka měli tolik, že se nám na všechny fotografie ani nevešly, a určitě budeme všichni dlouho vzpomínat na náš společný pobyt v Budapešti. A kdyby se i komukoliv z vás naskytla příležitost vycestovat s Erasmem +, nepropásněte ji. Je to cenná zkušenost, kterou vám už nikdo nevezme.

Zuzana Jančíková